Cosmetic Packaging PE Plastic Soft Packaging Baby Care Snap-on Cap Natural Shampoo 200ml Screw Cap Liquid Soap Plastic White Color Bottle
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Capacity
- 200ml
- Shape
- Shaped Bottle
- Model NO.
- WPA-359
- Material
- Plastic
- Color
- Customized
- Sample
- Free
- Certification
- ISO9001
- OEM/ODM
- Yes
- Transparent
- Yes
- Label
- Available
- Lead Time
- 25-30 Days
- Hotstamping
- Available
- Usage
- Chemical, Cosmetics, Personal Care Product
- Sealing Type
- Pump Sprayer
- Transport Package
- Standard Carton
- Specification
- Standard Export Packaging
- Trademark
- Winly
- Origin
- China
- HS Code
- 392330
- Production Capacity
- 5000000
Product Images of Cosmetic Packaging PE Plastic Soft Packaging Baby Care Snap-on Cap Natural Shampoo 200ml Screw Cap Liquid Soap Plastic White Color Bottle
Find Similar Products
Product Description
| Product name : | PE Plastic Baby Care Shampoo 200ml Screw Cap White Color Bottle |
| Products No : | WPA-359 |
| Material : | Plastic |
| Printing : | Silk screen printing, hot stamping, label |
| Pump / Cap : | Lotion pump, can be changed |
| Surface treatments : | Glassy / Matte / Pearly luster / Gradient |
| Usage : | Person care products packing |
| Sealing type: | 24mm/89mm |
| Color: | Green or customized |
| MOQ: | 5000pcs |
| Capacity : | 200ml |
| Sample : | Free |
| Lead time : | 25-30 days |
| OEM / ODM : | Yes |
| Payment Term : | T/T , Paypal etc |
| Price item : | FOB / EXW |
| HS code : | 392330 |
| Place of origin : | Guangzhou, Guangdong ,China |
Our Products
About the Supplier
This supplier has been audited by CTI. Verify the report on the official CTI website with ID "QIP-ASR2411144". Items marked "" are certified.
Company Profile
Guangzhou Winly Packaging Products Co., Ltd is a large-scale comprehensive hi-tech enterprisespecializing in all kinds of cosmetic packaging development, design, production and other integrated services, Winly Packaging is located in Guangzhou China. The transportation is very convenient. Such as Guangzhou port and Shenchen port.
Our rule is: We do the "hard to do. " We create the best packaging solutions that meet your particular needs, no matter how complex, with quality built in from start to finish.?
We accommodate virtually any product size and style. We offer every variation of the modern packaging, Such as: Plastic packaging, Glass packaging, Paper packaging, Metal packaging. They are widely used in all walks of life. Cosmetics, food, medicine, decoration, gift, etc.
We are a complete packaging supplier, No matter what packaging you need. We can supply you plastic packaging, glass packaging, paper packaging, metal packaging. Always with an eye to a sustainable solution that provides cost savings through offering the best packaging programme for clients
Choose us. We can provide you with a full range of packaging services, from design to production to transportation. You can sit at home and wait for the package to arrive.
Build your brand, starting with Winly! Let's work together to create big brands!
About Our Factory & Business Background
- Address
- Room 322-2, 3rd Floor, 22 Guangtang West Road, Tianhe District, Guangzhou, Guangdong, China
-
Registered Capital
- 1,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, EXW
-
Average Lead Time
-
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays -
Nearest Port
- Guangzhou Nansha Port, Shenzhen Shekou Port, Shenzhen Yantian Port
-
Minimum Order Quantity
- 500
-
Supply Chain Partners
- 30
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Cosmetic Packaging Pet Bottle, HDPE LDPE Bottle, Glass Bottle, Paper Boxes, Airless Bottle, Make-up Tools, Perfume Bottle, Cream Jar
-
Customization Options
- Customization from Samples, Customization from Designs, Full Customization, Minor Customization, Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2019-01-22
-
Export Year
- 5 Years
-
Main Markets
- North America, Europe, Southeast Asia/ Mideast
-
Repeat Buyers Choice
- 80%~100%
-
Overseas Agent/Branch
- No
-
New Products Launched in Last year
- Yes
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$0.18-0.92 / Piece
-
US$0.19-0.69 / Box
-
US$0.10-0.50 / Piece
-
US$0.06-0.40 / Piece
-
US$0.10-0.90 / Piece
-
US$0.10-0.90 / Piece
-
US$0.08-0.18 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PROFESSIONAL SKIN CARE SERIES
- Plastic packaging
- Cosmetic Packaging PE Plastic Soft Packaging Baby Care Snap-on Cap Natural Shampoo 200ml Screw Cap Liquid Soap Plastic White Color Bottle
Hot Searches
- Plastic Packaging Products Factories
- Cosmetic Bottle Factories
- Plastic Packaging Bag Factories
- Plastic Packaging Machine Factories
- Plastic Bottle Products
- Bottle Packaging Plastic
- Packaging Bottle Container
- Plastic Bottle For Cosmetic Packaging
- Cosmetic Plastic Packaging Bottle
- Cosmetic Packaging Bulkbuy